SEO AUDITAS

seo auditas

Kas yra SEO auditas?

SEO auditas - tai procesas, kurio metu identifikuojami pagrindiniai internetinės svetainės trūkumai, dėl kurių nepavyksta paieškos rezultatuose pasiekti aukštų pozicijų. Šis procesas apima skirtingas dalis:
bendras vertinimas, ar tinkamai ir taip, kaip norima, Google nuskaito ir indeksuoja svetainės puslapius;

  • vidinis auditas;
  • techninis auditas;
  • turinio auditas;
  • atgalinių nuorodų (išorinis) auditas;
  • konkurentų auditas.

Paieškos sistemos pateikia rekomendacijas (gaires), kaip idealiu atveju turėtų atrodyti internetinė svetainė ir ją sudarančios dalys, todėl tai ir laikoma kaip pavyzdys ieškant nekorektiškai veikiančių nuorodų.

Viso šio proceso pagrindinis tikslas - ne tik surasti pagrindinius trūkumus, tačiau ir suteikti jiems prasmę. Kiekvienas rastas tobulinimas turi skirtingą įtaką SEO rezultatams, todėl reikalinga tinkamai sudėlioti prioritetus. Dažnu atveju nėra verta per daug gaišti laiko smulkmenoms, kurių ištaisymas pridėtinės vertės neatneš, o kainuos gana brangiai.

SEO atlikimo greitis ir dažnis

Įprastu atveju, jei nesutarta kitaip, išsamų SEO auditą atliksiu per 10-14 d. d.


Tiek konkurencinė aplinka, tiek pati svetainė kinta, todėl būtina nuolat atnaujinti duomenis ir žinoti, kur šiuo metu esate. Įprastai rekomenduojama SEO auditą atlikti reguliariai bent jau kartą per pusmetį.


Išskirčiau tai, kad atliekant SEO optimizaciją su manimi atskirai tuo rūpintis nereikia: turimi įrankiai ir žinios leidžia realiu laiku stebėti situaciją ir priimti reikalingus sprendimus arba teikti rekomendacijos verslo savininkams dėl pakitusios aplinkos.

Reikalinga informacija SEO auditui atlikti

Svetainės būklę nėra sudėtinga įvertinti ir žinant tik jos adresą ir matant viešus duomenis. Tačiau dėl detalumo ir tikslumo, itin naudinga ir gauti prieigą prie Google Search Console ir Google Analytics įrankių.


Dažnai susiduriu su situacija, kai į mane kreipiasi dėl svetainės tam tikro neveikimo ir pateikia vieno kokio nors įrankio ataskaitą. Noriu atkreipti dėmesį, kad joks įrankis ir to įrankio naudojami rodikliai nepakeis žmogaus gebėjimo interpretuoti duomenis ir priimti teisingiausią sprendimą.


Todėl audito metu visais atvejais naudoju daugiau nei vieną įrankį, analizuoju, lyginu duomenis ir ataskaitos rezultate pateikiu ne kažkokio vieno konkretaus įrankio ataskaitą, o rankomis parašytas išvadas.

SEO audito ataskaita

Turbūt kiekvienas SEO specialistas turi savo metodiką, kaip atlieka ir pateikia galutinį SEO audito rezultatą. Vieni labiau orientuojasi į techninę dalį, kiti - raktinių žodžių ir turinio pusę, dar kiti - labiau į konkurencinę aplinką ir mato plačiai visą rinką, ką joje galima išnaudoti ne vien SEO reklama, o ir kitais rinkodaros tikslais.
Iš savo pusės stengiuosi, kad auditas nebūtų daromas tik dėl audito. Galiu patvirtinti, kad tikrai nėra sudėtinga parašyti, kad kai kurių puslapių pavadinimai šiek tiek viršija numatytą rekomenduojamų simbolių maksimalų skaičių ar tinklapyje veikia keletas puslapio nukreipimo. Pateikiant galutinio audito rezultatus stengiuosi atsakyti į šiuos klausimus:

  • kokia bendrai svetainės situacija vertinant SEO kontekste?;
  • kokie pagrindiniai SEO patarimai kiekviename skirtingame lygmenyje:
    • kaip efektyviau galima naudoti raktinius žodžius ar kaip turėtų būti vystoma SEO strategija;
    • ar nėra akivaizdžių techninių klaidų, trukdančių įprastam svetainės veikimui;
    • kokie galimi turinio praplėtimai? Ar esamas turinys yra tinkamas?
  • pačių svarbiausių darbų santrauka.

Mano galutinis tikslas, kad SEO audito rezultatas būtų lengvai suprantamas ir išsamus. Tuo pačiu jis turi būti orientuotas į pamatuojamą vertę ateityje ir konkrečius darbus. Todėl ypač santraukai skiriu pakankamai dėmesio ir stengiuosi kiekvieną tobulintiną punktą apibūdinti tokiais būdais:

  • problemos aprašymas;
  • paaiškinimas, kodėl tai yra problema - tai labiau detalus problemos aprašymas, kad turinys būtų aiškus ir ne SEO specialistui;
  • galimi sprendimo būdai - dėl sukauptos patirties kai kuriais atvejais nėra sudėtinga pasiūlyti paprasčiausius sprendimus, kaip minėtas SEO klaidas (problemas) sutvarkyti.

Čia dar kartą svarbu paminėti, kad ataskaitoje tikrai ne visais atvejais rasite vienas ar kitas klaidas. Profesionalus SEO auditas tuo ir išsiskiria, kad reikia ne tik viską iš eilės surašyti, bet atrinkti darbus, kuriuos atlikus pajusite didžiausią įtaką su mažiausiais resursais.

SEO audito kaina

SEO audito kaina priklauso nuo daug skirtingų faktorių.


Labai svarbu suprasti, kad yra labai daug nemokamų įrankių, leidžiančių analizuoti svetainę įvairiais pjūviais ar net viską iš karto. Ir kaip pradinis variantas tai yra visiškai optimalus variantas, kadangi fundamentaliai galite išspręsti nemažai paprastų ir smulkių netikslumų. Tačiau kaip ir minėjau anksčiau, joks įrankis negali pateikti logiškai, protingai ir nuosekliai suformuoto darbų sąrašo, kurį atlikus pastebėsite apčiuopiamą rezultatą.

Jau atliko SEO audito lūkesčiai

Ko galima tikėtis po SEO audito? Jei tik užsakysite auditą, jį gausite ir daugiau nesiimsite jokių veiksmų, rezultato nebus jokio. Tai ypač svarbu. Todėl prieš atliekant auditą rekomenduoju numatyti ir papildomą laiką / biudžetą darbų vykdymui: galbūt reikės papildomo teksto kūrėjo, gal programuotojų įsikišimo. O galbūt rasime bendrą kalbą ir bus priimtinos mano teikiamos SEO paslaugos.


Dėka atlikto SEO audito galima nesunkiai sukurti sėkminga SEO optimizavimo strategiją. Identifikavus pagrindines problemas ir matant, ką ateityje galima pasiekti.

Puslapio SEO auditas

Puslapio SEO optimizavimas - tai optimizavimo veiksmai svarbiausiems tinklapio puslapiams, kad jie būtų matomi aukštai paieškos rezultatuose. Norint pasiekti pastarąjį tikslą, būtina tinkamai pagal raktinius žodžius ir jų sinonimus atvaizduoti puslapiuose informaciją. Šio audito metu tikrinama:

  • svetainės turinio struktūra;
  • raktinių žodžių naudojimas;
  • meta duomenų aprašymai (puslapio pavadinimai, meta aprašymai, H1 antraštės);
  • paveikslėliai (jų aprašymai ir pavadinimai);
  • struktūrinių duomenų naudojimas;
  • vidinės nuorodos;
  • url adresų struktūra.

Būtina paminėti, kad vieni šio optimizavimo būdo atributai matomi viešai puslapyje, kiti labiau slypi programiniame kode. Todėl jokiu būdu negalima apsiriboti tikrinant tik tai, ką matome viešai puslapyje.


Taip pat labai svarbu suvokti, kad šioje dalyje nėra būtina iki tobulumo įgyvendinti visus reikalavimus kiekvienam puslapiui. Kaip jau anksčiau minėjau, būtina identifikuoti pačius svarbiausius puslapius pagal tikėtiną jų populiarumą (tą irgi nesudėtinga nustatyti) ir tik jiems atlikti tobulinimo darbus. Mažiau svarbūs puslapiai gali palaukti ilgiau arba išvis jiems nėra verti skirti dėmesio.

Techninis SEO auditas

Techninis SEO auditas yra pagrindas bet kokiai tolimesnei svetainės optimizavimo veiklai. Techninio audito metu įsitikinama, ar paieškos sistemos tinkamai mato ir nuskaito svetainės puslapius, kaip greitai ir patogiai svetainė veikia, ar pritaikyta mobiliems įrenginiams.


Nors ir kaip pastaraisiais metais stiprėja įtaka kokybiško turinio, tikrai negalima pamiršti ir techninės svetainės dalies. Pagrindinis techninio SEO audito tikslas - tinkamai apipavidalinti svetainę, kad paieškos sistemos jos puslapius surastų, tinkamai nuskaitytų, indeksuotų ir būtų patogi turinį matantiems naudotojams.

Svetainės puslapių nuskaitymas

Robots.txt failas nusako, kuriuos galima ir kurių negalima puslapių nuskaityti. Svarbu tinkamai nustatyti, ką leidžiate, o ko neleidžiate matyti paieškos sistemoms.


Dažniausios klaidos, kurios būna, tai pamirštama apriboti puslapius, turinčius jautrią informaciją ir tokių geriau nerodyti viešai arba atvirkščias variantas, kai puslapius be vertės ar dinaminiu turiniu (pvz. prekių krepšelis) leidžiama nuskaityti ir paieškos sistemų darbas lėtinamas apkraunant ją nereikalingais puslapiais.


Jei svetainės puslapis nebus nuskaitytas, jo jokiais būdais ir nebus galima pamatyti paieškos rezultatuose.

Puslapių indeksavimas

Indeksuoti puslapiai - tai jau baigtinis puslapių sąrašas, kurie gali būti rodomi paieškos rezultatuose. Paprasčiausias būdas pasitikrinti, kaip atrodo indeksuotas puslapis, yra Google Search Console įrankyje.


Didžiausi iššūkiai kyla su puslapiais, kurie turi beveik identišką turinį, tačiau skirtingus adresus. Tokių situacijų pasitaiko beveik kiekvienoje svetainėje: kategorijų puslapiavimas, paieškos filtrai tarp produktų.. Esminis tikslas, kad paieškos sistemos pasirinktų tinkamiausią paieškos rezultatams puslapį. Yra daug įvairių metodikų tam pasiekti norint išvengti turinio dubliavimo ar neefektyvaus tinklapio puslapių nuskaitymo.

HTTP užklausų kodai

Labai svarbu įsitikinti, kad svetainėje nėra itin daug neveikiančių nuorodų (grąžina puslapį su kodu 404) arba veikiančių su nukreipimais (dažniausiai klaidos kodai būna 301 arba 302). Šioje vietoje galbūt nereikia idealumo, tačiau svarbiausių puslapių statusų negalima praleisti.

Google puslapio patirties vertinimas

Pastaruoju metu daug dėmesio skiriama teigiamai naudotojo patirčiai. Norima užtikrinti, kad bet kas mobiliajame įrenginyje atsidaręs puslapį gautų tokią informaciją:
informacijos išdėstymas būtų aiškus;
patogu naudotis mobiliajame įrenginyje;
sklandus ir greitas informacijos puslapyje pateikimas;
saugus duomenų apsikeitimas.
Google Search Console įrankyje yra pateikiamos ataskaitos su šiais atributais.

Svetainės veikimo greitis

Google savo Search Console įrankyje pateikia 3 metrikas svetainės puslapių greičiui ir interaktyvumui įvertinti: LCP (Largest Contentful Paint), CLS (Cumulative Layout Shift) ir FID (First Input Delay). Kiekviena jų sprendžia skirtingus uždavinius, tačiau vienodai svarbios.


Rekomenduoju neapsiriboti vien tik šiomis metrikomis, tačiau greitąveiką patikrinti ir kituose įrankiuose, pvz. Pingdom Tools, GTmetrix.

Pritaikomumas mobiliems įrenginiams

Paprastas, tačiau svarbus vertinimas, ar turinys puslapyje vizualiai tvarkingai išdėstomas mobiliojo įrenginio ekrane. Pasitikrinti galima tiek Google Mobile-Friendly test įrankyje, tiek yra ataskaita Search Console įrankyje.

SSL sertifikatas

Naudojantis https užtrikinamas saugus ryšys tarp naršyklės ir serverio. Tokiu būdu srautas yra konfidencialus ir vientisas. Šiuo metu net naršyklės papildomai rodo informaciją, kad be Https veikiančios svetainės galimai yra nepatikimos. Todėl jei įmanoma rekomenduoju įsidiegti SSL sertifikatą ir užtikrinti srautą per HTTPS.

Užsienio kalbų integracija

Jei yra daugiau nei viena kalba svetainėje, būtina patikrinti, ar tinkamai sukonfigūruota hreflang žyma.

Turinio auditas

Nors turinys yra kaip ir puslapio optimizavimo dalis, dėl jo svarbumo verta jį išskirti. Būtina jį įvertinti ir patikrinti.


Vertinant turinį, pats blogiausias dalykas yra tuo atveju, jei randamas kopijuotas iš kitų svetainių ar automatiškai sugeneruotas turinys. Labai džiugu, kad Lietuvoje tai retai sutinkamas reiškinys.


Dažniau pasitaikanti klaida (jei tai galima pavadinti klaida) turinio trūkumas ir jo išsamumo nebuvimas. Įprasta yra parašyti vieną kitą sakinį tam tikra tema ir tikėtis, kad tas puslapis iškils aukštai.


Beveik visais atvejais rekomenduoju iš naujo pažiūrėti naudotojo akimis. Puslapio turinys turėtų būti išsamus, atitinkantis antraštę, atsakantis naudotojui į paieškoje iškeltus klausimus, neperkrautas raktažodžiais, pakankamo ilgio.


Tai užtikrinti nėra lengva. Tačiau pagal patirtį SEO optimizavime galiu tik patvirtinti dažnai sutinkamą mintį, kad turinio kūrimas yra vienas iš efektyviausių būdų plėsti lankomumą ir žinomumą iš paieškos rezultatų. Galite idealiai sutvarkyti techninius niuansus, tačiau jei neturėsite kokybiško turinio, apie geras pozicijas paieškos rezultatuose galite net nesvajoti.

+370 625 23202

bacevicius@vytautas.net